ՀՀ Շիրակի մարզ, գ. Ախուրյան, 0312 70885 , 0312 70303, akhuryan.shirak@gmail.com
27 մարտի 2025 թվականի N 410-Ա
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶԻ ԱԽՈՒՐՅԱՆ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ԱԶԱՏԱՆ ԲՆԱԿԱՎԱՅՐԻ 46-ՐԴ ՓՈՂՈՑ 16 ՀԱՍՑԵԻ 08-004-0063-0009 ԿԱԴԱՍՏՐԱՅԻՆ ԾԱԾԿԱԳՐՈՎ ՀՈՂԱՄԱՍԻ ՎՐԱ ԻՆՔՆԱԿԱՄ ԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ԲՆԱԿԵԼԻ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՇԵՆՔ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՕՐԻՆԱԿԱՆ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Քաղաքացի Լյովա Հենրիկի Մարդոյանը (ծնված 10/04/1968 թվական) դիմել է Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքի ղեկավարին` բաժնային սեփականության իրավունքով իր ընտանիքի անդամներին  պատկանող, Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքի, Ազատան բնակավայրի 46-րդ փողոց, 16 հասցեի 0,329813 հեկտար մակերեսով, 08-004-0063-0009 կադաստրային ծածկագրով բնակավայրերի նպատակային նշանակության, բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամասի վրա առկա, ինքնակամ կառուցված շինությունները օրինական ճանաչելու խնդրանքով:
Բաժնային սեփականության իրավունքով Լյովա և Հովիկ Հենրիկի Մարդոյաններին  պատկանող, Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի,  Ախուրյան համայնքի,   Ազատան բնակավայրի 46-րդ փողոց, 16 հասցեի հողամասի վրա գտնվող, ինքնակամ կառուցված 186,98 քառակուսի մետր ընդհանուր ներքին մակերեսով բնակելի տունը, հարթակները և օժանդակ շինությունները կառուցվել են 1965 թվականից 1970 թվականը (մինչև 2001 թվականի մայիսի 15-ը): Նույն  հողամասի վրա ինքնակամ կառուցված 22,45 քառակուսի մետր արտաքին մակերեսով բնակելի տան մասը և 26,15 քառակուսի մետր արտաքին մակերեսով անավարտ օժանդակ շինությունը  կառուցվել են 1970 թվականից 2013 թվականը (2001 թվականի մայիսի 15-ից հետո)։ Ինքնակամ կառույցները կառուցված չեն քաղաքաշինական նորմերի և կանոնների էական խախտումներով, դրանց պահպանումը չի խախտում այլ անձանց իրավունքները և oրենքով պահպանվող շահերը, վտանգ չեն uպառնում քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը և չեն առաջացնում հարկադիր uերվիտուտ պահանջելու իրավունք: Ինքնակամ կառույցները հաշվառված են Հայաստանի Հանրապետության անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեում թիվ 2024RUJXXX ծածկագրով:
Ղեկավարվելով քաղաքացիական օրենսգրքի  188-րդ հոդվածի 6-րդ մասի, «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 24-րդ կետի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2022 թվականի հունվարի 5-ի թիվ 14-Ն որոշման 2-րդ կետի, «Ինքնակամ կառույցների օրինականացման և տնօրինման կարգը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի թիվ 912-Ն որոշման 1-ին և 4-րդ կետերի դրույթներով, համաձայն նույն որոշմամբ սահմանված կարգի 8-րդ, 9-րդ, 10-րդ, 11-րդ կետերի,  13-րդ կետի,  ա) ենթակետի  և 22.1 կետի պահանջների, ինչպես նաև հաշվի առնելով «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված շինության տարածագնահատման (գտնվելու վայրի) գոտիականության գործակիցների (Գգ) սահմանված չափը՝ որը Ազատան  բնակավայրի (Շիրակի մարզ, 14-րդ գոտի) համար 0,1209  է  և  հիմք ընդունելով Լյովա Հենրիկի Մարդոյանի  դիմումը՝ որոշում եմ.
1.Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի,  Ախուրյան համայնքի,   Ազատան բնակավայրի 46-րդ փողոց, 16 հասցեի հողամասի վրա գտնվող, ինքնակամ կառուցված 186,98 քառակուսի մետր ընդհանուր ներքին մակերեսով բնակելի տունը, հարթակները և օժանդակ շինությունները ճանաչել օրինական առանց վճարների գանձման:
2.Նույն  հողամասի վրա ինքնակամ կառուցված 22,45 քառակուսի մետր արտաքին մակերեսով բնակելի տան մասը և 26,15 քառակուսի մետր արտաքին մակերեսով անավարտ օժանդակ շինությունը  ճանաչել օրինական՝ սահմանված վճարների դիմաց:
3.Սույն որոշման 2-րդ կետով օրինական ճանաչված  բնակելի նշանակության շինությունների յուրաքանչյուր մեկ քառակուսի մետրի համար 10000 դրամ  և  կիրառել շինության տարածագնահատման (գտնվելու վայրի) գոտիականության 0,1209 գործակիցը։
4.Շինությունների օրինականացման համար հաշվարկված ընդհանուր վճարը կազմում է 58757 (հիսունութ հազար յոթ հարյուր հիսունյոթ) դրամ։
5.Սույն որոշման ուժի մեջ մտնելու օրվանից հաշված, 60 օրյա ժամկետում, օրինականացման համար սույն որոշման 4-րդ կետով սահմանված գումարը չվճարելու դեպքում` որոշումն համարվում  է  ուժը  կորցրած:
6.Սահմանված կարգով նույն հողամասի վրա գտնվող  26,15 քառակուսի մետր արտաքին մակերեսով անավարտ օժանդակ շինությունը  ավարտին հասցնելու համար տրամադրել ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք՝ անհրաժեշտ նախագծային փաստաթղթերը մշակելու և շինարարությունն ավարտելու համար:
7.Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում անշարժ գույքի բաժնային սեփականատերերին պատշաճ իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից:
8.Գույքային իրավունքների պետական գրանցումն իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: